Sevgili öğrenciler, kıymetli öğretmenlerimiz, Muhterem şehit yakınları ve gazilerimiz, Sevgili Başkanım, Garnizon komutanım Törenlerimizde bizi yalnız bırakmayan muhtarlarımız, çok değerli mesai arkadaşlarım, Başiskele’nin kıymetli hanımefendileri, beyefendileri.
Bu güneşli sonbahar sabahında Cumhuriyet bayramımıza tatilin son günü gözüyle bakmayıp, yeni tören alanımızı şereflendiren siz değerli kardeşlerimin Cumhuriyet bayramını kutlar her birinizi muhabbet ve hürmetle selamlarım.
Bugün 29 Ekim 2018 günlerden bayram. Bayramlar vardır, yanık yüreklere cennet serinliği veren. Bayramlar içinde dualar, Dualar içinde bayramlar vardır.
Kızlarımız vardır bizim, baba duasını almadan gelin gitmez.Oğullarımız vardır bizim, anne duasını almadan gurbete gitmez.
İşte bizim dualı milletimizTürkistan’dan Malazgirt’e Horasan erenlerinin duası ile gitmiştir. Malazgirt’ten Söğüt’e,Hacı Bektaş-ı Veli’nin,Söğütten Estergon’a Şeyh Edebali’nin duaları ile gitmiştir. Nihayet büyük milletimiz, sevgili Peygamberimizin duaları ile İstanbul’a kavuşmuştur
Bir kutlu gecenin sabahında, Osman gazi atamızın bedeninden bir kutlu rüya ile yeryüzünü saran koca çınar, dünyadaki mazlumların sığınağı olmuştur.
İşte bu rüya bize, dünyada hiçbir devletin yazmaya cesaret edemediği yazıyı Topkapı sarayının alnına yazdırmıştır. “ey mazlumların, zulme uğrayanların sığınağı ““Ya valiye külli mazlumin” yazar. bu sığınağa 600 sene dünyanın her yerinden, Polonya’dan, ispanyadan, Macar’dan, İsveç’ten Kırımdan Kafkasya’dan Suriye’den zulüm gören, eziyet edilen, bütün mazlumlar girebilmiştir.
Mazlumların sığınağı devletimiz,500 sene sonra yapraklarını,600 sene sonra kollarını kaybetmiş ve en son Anadolu’nun küçük bir parçasına mahkûm edilmiştir.
Büyük Osmanlı üç kıtadan çekilirken3 milyon şehit verdik. Diz üstü yere düştük ama yıkılmadık. Yedi düvel üstümüze çöktü. Direndik.
Bedrin Arslanları gibi Çanakkale’de, İmam Hüseyin’in kerbelası gibi çöllerde direndik. Plevne gibi, Niğbolu gibi, Urfa’da Antep’te Maraş’ta direndik. Şanlı olduk, gazi olduk, kahraman olduk,
Ve Servetiye’de direndik. Düşman kapımıza dayanıp, şımarık rum palikaryalar ile haber gönderdiğinde, ”bre çulsuz Türkler! Bize sattığınız yumurtaların parası ile mi bizimle savaşacaksınız?“ dediklerinde, “evet aynen öyle yapacağız dedik.” Servetiyeli MustafaTarı’nınevlatları,AytepeliOsman’ın, Kadem çavuşun  evlatları bayramınız kutlu olsun.
”Vatanınızı almaya geldik” dediklerinde. ”Buyrun sizin olsun” demedik. Kurt nasıl savunursa kendi kanını, öylece savunduServetiye’nin yiğitleri kendi vatanı. Dik Kulak Mahmut’un, , Hacı Şakir Çavuşun, Mecit çavuşun evlatları bayramınız kutlu olsun.
Sevgili kardeşlerim,
Büyük insanlar, büyük milletlere nasip olurmuş kara günlerde bir büyük insan düştü önümüze, boğazdaki dev düşman zırhlılarını parmağı ile göstererek, ”geldikleri gibi giderler” dedi. Viyana bozgunundan beri, Sakarya önlerinde Mustafa Kemal ile şahlandık.Küllerimizden yeniden doğduk.
Mustafa Kemal Paşanın evlatları, bayramınız kutlu olsun.
İnsanların geçmişleri soyadlarında, milletlerin geçmişleri de tarihlerinde yatar. Bu yüzden adımız 95 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti ise Soyadımız bu topraklarda 1000 yaşına basan büyük Türk milletidir.
Tekrar büyüdük, tekrar güçlendik, dünyanın akbabaları kem gözlerini tekrar üstümüze çevirdi.15 Temmuzda, İçimizden çıkan türlü türlü hainlerle boğuştuk. Yeni bir destan yazdık.Gene biz kazandık. Gene hainler kaybetti
Sevgili kardeşlerim, “bugün Sancağımız o kadar kuvvetlidalgalanıyor ki”bütün insanlık, Türkiye Cumhuriyeti’ne  “İnsanlığın son kalesi” olarak gıpta ve umut ile bakıyor.
Genç Türkiye Cumhuriyeti doğum sancıları çekmektedir.Bu doğum sancısının adı,21. Yüzyıla armağanımız olacak olan ”İnsanlık ve Adalettir”
Bu doğum sancılarını, bize Anadolu’yu yurt tutan erenlerin ve “yurtta sulh cihanda sulh” diyen büyük Atatürk’ün düsturu ile aşacağız.
Dualarla anacağız Çanakkale de, ,Sarıkamış’ta Sakarya’da Dumlupınar da, Kıbrıs’ta, güneydoğuda,15 Temmuzda, Afrinde, göğsünü vatanımıza siper eden şehitlerimizi ve gazilerimizi. Ve Cumhuriyetimizin mimarı aziz Atatürk’ü rahmet ve minnetle anacağız.Cenab-ı Hak Devletimizi, milletimizi daim eylesin,
Cenab-ı Hak dirliğimizi, birliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin.Çok yaşasın devletimiz, Çok yaşasın milletimiz, Çok yaşasın Cumhuriyetimiz.
Bayramınız Kutlu olsun.     
                                                                                                            

 

               

                                                                                                                                              Atilla KANTAY

                                                                                                                                           Başiskele Kaymamı