Türk milletinin iradesini, kararlılığını ve cesaretini simgeleyen Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 yılında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından binbir zorluk ve mücadeleye rağmen kurulmuştur. İstiklal Savaşı'nın en çetin dönemlerinde milletimize güç veren meclisimizin kuruluşunun 99. yılını kutlamanıın mutluluğunu yaşamaktayız.
 
        Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kurulduğu bu tarih, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından geleceğimizin aydınlık yüzleri olan çocuklarımıza bayram olarak hediye edilmiştir. Milli birlik ve beraberliğimizi, Türk Milletinin egemenliğini temsil eden bu büyük meclisin kurulduğu gün, umudumuz olan çocuklarımıza emanet edilmiştir.
 
         23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, senelerdir tüm dünyadaki çocuklar arasında barış, dostluk ve kardeşlik ilişkilerini pekiştirmek amacıyla her yıl coşkuyla kutlanmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar, Türk akranlarıyla kültür paylaşımında bulunmaktadır. 1923 yılında çocuklara hediye edilen bu bayram, bugün başta Türk çocukları olmak üzere, tüm dünya çocuklarının yüzünü güldürmektedir.
 
       Bu düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi, minnet ve şükranla anar; dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi temennisiyle çocuklarımızın bayramını en içten duygularımla kutlarım.