Başiskele Kaymakamlığı tarafından yürütülen, Avustralya Büyükelçiliği tarafından desteklenen "Suriyeli Çocuk ve Kadınların Sosyal Uyum ve Rehabilitasyon" konulu projenin final töreni TED Kocaeli Kolejinde gerçekleştirildi.
 
Törene Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, Eşi Sayın Hülya AKSOY, Avustralya Büyükelçisi Marc Innes Brown, Kaymakamımız Atilla KANTAY, Eşi Müjgan KANTAY, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcı V. Erdal YÜCEL, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin AYAZ, İl - İlçe Protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı' nın okunması ile başlayan programda, Kaymakamımız Atilla KANTAY konuşmasında;
        
"Sayın Valim, Değerli Hanımefendi, Sayın Avustralya Büyükelçisi,
 
Cumhuriyet Başsavcı Vekilimiz, Baro Başkanımız, Büyükşehir Genel Sekreterimiz
 
Değerli Kaymakamlarımız, Belediye Başkanımız,
 
İlimizin ve İlçemizin değerli Protokolü, Basın mensuplarımız ve değerli davetlilerimiz,
 
Öncelikle bu serin sonbahar sabahında Suriyeli mağdur ve mazlum çocukların sevincine, çoşkusuna ortak olmayı diğer programlarınıza tercih etmenizden dolayı bütün değerli katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.
 
Dünyanın bir ucunda Avustralya'dan bir bilge "Güneşi daha çok sevmene yetecek kadar yağmur diliyorum" derken, bizim topraklarımızdan Yunus Emre Adında başka bir bilge "işitin ey yarenler, Aşk bir güneşe benzer, Aşkı olmayan kişi, Misal-i taşa benzer" diyerek sevginin gücünü haykırmıştır.
 
Milletimiz bin yıldan beri Anadolu topraklarına ev sahipliği yaparken, aynı zamanda yüzyıllardan beri de kuzeyden, güneyden, doğudan, batıdan gelen her mazlum ve mağdura da ev sahipliği yapmış, hiç kimseyi kapının dışında bırakmamıştır.
 
Dünyada, göçün ve göçmenlğin ne demek olduğunu anlayan ve Ülkemizin göçmenlere karşı insani tutumunu en iyi değerlendirebilecek ülkelerin ön sıralarında şüphesiz Avustralya gelir.
 
Halkımız Avustralya halkını, farklı dil, din ve yaşam şekillerine saygılı özellikle yabancılara yönelik yardımsever tutumları ile tanımaktadır.
 
Bu bakış açınıza dayanarak, Başiskele Kaymakamlığımız tarafından büyükelçiliğinize sunulan, Suriyeli Kadın ve Çocukların Sosyal Hayata Uyum ve Rehabilitasyonu (SURE) projesi; çok sayıda teklif projesi arasından seçilerek Şubat 2018' de kabul edilmiştir. 
 
Saygı değer Büyükelçi, bu seçiminizde, savaş ve göç çocuklarının sorunlarını esas alan projemize öncelik vermenizden dolayı sizlere teşekkür ediyoruz.
 
Sayın Valim;
 
Projemizin İlçemizdeki çıkış noktası zatı-alinizin ve değerli hanımefendinin geçen sene başlattığı ilimizde yaşayan dezavantajlı çocukların ve göç ile gelen bütün dezavantajlı çocuların sokaklarda çalıştırılmasının önlenerek geleceğe yönlendirilmesi projesi ile Annelerin kadın sağlığı ve eğitim projesine dahil edilmesi düşüncesidir.
 
2018 Bahar döneminde 6-12 yaş grubunda 5 pilot (ilk ve ortaokul) okulumuzda başlayan projemizin 1. fazında
 
120 çocuğa, savaş ve göçün yarattığı travmalara psikolojik destek,
 
152 çocuğa, geleneksel takım oyunları eğitimleri verilmiş.
 
110 Suriyeli kadın ise Valiliğimizin "Kadın sağlığı eğitimi" projesine dahil edilmiştir.
 
Okulların Haziran 2018 de kapanışından itibaren yaz tatili boyunca boş olan "Gül Bahçesi anaokulumuz" ve "Güzel Sanatlar Lisemiz" projemizin 2.Fazı uygulama okulları olarak seçilmiştir.
 
Gülbahçesi anaokulunda 34, Güzel Sanatlar lisesinde ise 56 çocuk, Türkiye'de toplumsal yaşama daha hızlı adapte olabilmeleri için, Tükçe öğretimi başta olmak üzere, türkiye için temel bilgiler, demokrasi ve insan hakları, evrensel haklar, hobi bahçesi ve el sanatları, Karadeniz yöresi ve zeybek oyunları gibi kendilerine güvenlerini ve kişisel donanımlarını arttırıcı dersleri almışlardır. Projemiz 2. Fazına 50 Suriyeli kadın gönüllü olarak katılmışlardır.
 
Toplam 468'i çocuk 150'si kadın 648 Suriyeli misafirimiz projemizde yer almıştır.
 
Kıymetli misafirler
 
Bu çalışma tamamen gönüllü öğretmen ve gönüllü Başiskele halkı tarafından keyifle ve topyekün yürütülmüştür. Her çalışma sonunda kendimizi farklı iki kültür, farklı iki dilden insanlardan değil, birbirini epeydir göremeyen kardeşlerin çocukları gibi hissettik. Onların çocuklarını kendi çocuklarımız gibi hissettik.
 
Dil öğrenmede ne kadar yetenekli ve hevesli olduklarını, şarkılarımızı ne kadar içten söylemeye çalıştıklarını, horondan ve zeybekten nasıl keyif aldıklarını gördük.
 
Sayın Valim, değerli misafirler, bu çalışmadan sonra imkan ve bulabildiğimiz takdirde İlçemizde yaşayan 12-18 yaş arası 320 Suriyeli çocuğa, 3-6 yaş arası 213 çocuğa aynı fırsatları sunmayı arzu ediyoruz.
 
Sözlerime son vermeden önce,
 
Çalışmamıza "Kadın Sağlığı ve Eğitim" konusunda öncülük eden Hülya AKSOY Hanımefendiye,
 
Bizi yalnız bırakmayan, Kocaeli Anneler Derneğine, Ev sahibimiz TED Kolejine, Annelere hijyenik malzeme veren Hayat Kimya ya,
 
Biraz sonra izleyeceğiniz kısa filmin yapımcı Arda KAYNAK Beyefendiye,
        
Çocuklarımızı keyifle ağırlayan Welborn Hotel yönetimine,
 
Bizi hiçbir konuda yalnız bırakmayan Belediye Başkanımıza ve çocuklara son model ahşap formülaz arabası yapan Seyfi ustaya,
 
Ve bu günkü sevincimizde bizi yalnız bırakmayan siz değerli davetlilerimize ayrı ayrı teşekkür eder, selam ve saygılarımı sunarım" dedi.
 
Avustralya Büyükelçisi Marc Innes Brown ve Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY' un yaptığı konuşmalarının ardından göçmen çocukları anlatan "GÜN IŞIĞI" adlı filmin gösteriminden sonra, Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin gösterisi ile sona erdi.