Geçmişten günümüze, Asya’dan Avrupa’ya, Türkler yaptıkları göçler ile dünyanın dört bir yanında, kendi gelenek ve kültürleriyle yaşamaktadırlar. Yapılan bu göçler sayesinde dünyanın farklı yerlerinde, farklı ülkelerde yaşansa da ortak kültür ve gelenekler sayesinde Türk Dünyasında kardeşlik ve birlik bağı mevcuttur.
 
Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan gibi Türk ülkelerinde 21 Mart tarihi baharın başlangıcı olması yanında “Ergenekon Bayramı” olarak da ilan edilmiş ve milli bayram olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de, Türk dünyasındaki birlik ve beraberlik duygularını güçlendirmek amacıyla, 21 Mart’ta kutlanan bahar bayramı "Nevruz"u da içine alan hafta, Türk Dünyası ve Türk Toplulukları Haftası olarak kutlanmaktadır.
 
Doğanın uyandığı, yeni bir gün, yeni bir yılın ilk günü anlamına gelen Nevruz; sahip olduğumuz köklü kültürümüzün de önemli bir parçası, Türkleri birbirine kenetleyen, demir dağları eriterek dirilen atalarımızın ruhunu şad eden önemli bir gündür.
 
Türk dünyası ve topluluklarıyla iyi ilişkiler kurmak, her alanda iş ve gönül birliği yaparak daima ilerlemek, geçmişten günümüze atalarımızdan bize miras kalan ortak kültür, gelenek ve ananelerimize sahip çıkarak mümkün olabilecektir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Türk dünyasının “Türk Dünyası ve Türk Toplulukları Haftası” ile Nevruz Bayramını kutlar, gelişini kutladığımız baharın tüm dünyada çiçekler açtırmasını dilerim.